MISJA FUNDACJI

Naszym celem jest przede wszystkim wspieranie i promocja polskich modelek alternatywnych.

Idea powstania Fundacji Minxis przeszła długą drogę, a wzięła się z obserwacji runku modowego w Polsce i na świecie. Pokazała ona, że tak naprawdę nie szuka się modelek interesujących, pięknych czy oryginalnych. Rynek szuka modelek ładnych, to prawda, ale poza tym, tak naprawdę nijakich w swojej urodzie.

Moda komercyjna, reklamy, pokazy, klipy. Wszystkie te dziedziny oczekują, żeby dziewczyna była jak ładna i czysta kanwa, którą łatwo da się dopasować do wymagań projektu. Niemile widziane są tatuaże, kolczyki, odchylenia od kanonów piękna czy wręcz własne zdanie na temat kreacji, w której modelka bierze udział.

Prowadzi to do dyskryminowania utalentowanych, pięknych i zdolnych dziewczyn. Odsuwane są one na bok ze względu na tatuaże, kolczyki, wiek, wagę czy to, że są niepełnosprawne. U modelek nie jest mile widziane to, że chcą pokazać swój oryginalny charakter i styl.

My nie chcemy się z tym zgodzić. Widzimy piękno przede wszystkim w oryginalności. Dlatego właśnie naszym głównym celem jest wspieranie modelek, które tą oryginalność pokazują.

Czy będzie to wiek modelki, która trochę później postanowiła spróbować swoich sił przed aparatem. Czy może rozmiar dziewczyny, która nie zgadza się z zakłamanym obrazem kobiecego ciała pokazywanego w mediach. Może być to również modelka, niepełnosprawna, która szuka wyrazu siebie w projektach artystycznych albo modelka z tatuażami, które odzwierciedlają jej charakter i osobowość.

Szukamy tych niezwykłych elementów kobiecej natury, które sprawiają, że są one oryginalne i przez to piękne.

Fundacja Minxis przełamuje stereotypy promując alternatywne wybory i oryginalny sposób bycia. Pokazuje, że piękno ma wiele twarzy i kształtów.

Stwórzmy wspólnie miejsce w sieci, w którym odnajdą się wszystkie osoby, z oryginalnym gustem i charakterem. Miejsce, które będzie celem nie tylko aspirujących modelek, ale też twórców i osób, które poszukują oryginalnych inspiracji i wyjątkowych modelek, do swoich projektów. 

Promocja modelek alternatywnych

Fundacja Minxis aktywnie wspiera modelki alternatywne oraz wszystkie działania związane z modelingiem. W ramach tych działań fundacja:

 • Aktywnie uczestniczy w tworzeniu i rozbudowie społeczności wokół modelingu alternatywnego. 
 • Pracuje nad budową miejsca w internecie, które służyć będzie wszystkim modelką, które chcą spróbować czegoś innego, niż komercjalna strona rynku.
 • Pomaga początkującym modelką w budowie i poszerzaniu swojego portfolio. 
 • Realizuje sesje zdjęciowe oraz plany filmowe, w których biorą udział modelki wspierane naszymi działaniami.
 • Zajmuje się promocją młodych modelek alternatywnych w kraju oraz poza jego granicami.

Wsparcie dla fotografów

Fundacja Minxis zrzesza fotografów oraz artystów działających przy sesjach zdjęciowych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności i brać udział w różnorodnych projektach. W ramach działań fundacja realizuje:

 • Plany zdjęciowe oraz filmowe, do których zapraszani są artyści współpracujący z fundacją.
 • Tworzenie projektów, których celem jest poszerzanie umiejętności i rozszerzanie kompetencji artystów.
 • Organizacja warsztatów, na których osoby zajmujące się fotografią, wizażem, stylizacją, inscenizacją i wszystkimi pokrewnymi dziedzinami, będą mogli uczyć się nowych technik i szlifować swoje umiejętności. 

Promocja modelek alternatywnych

Pomoc w promocji modelek i modelingu alternatywnego w Polsce.

Wsparcie prawne

Pomoc prawna i informacje o prawach autorskich i prawie wykorzystania wizerunku. 

Wsparcie dla fotografów

Pomoc i aktywizacja zawodowa fotografów, którzy zaczynają swoją przygodę i chcą zdobyć nowe umiejętności i doświadczenie. 

Dyskryminacja

Walka z dyskryminacją, uprzedzeniami i wykluczeniem zawodowym skierowanym w kobiety ze względu na ich wygląd albo zajęcie. 

Wsparcie prawne

Fundacja Minxis pracuje nad poszerzeniem świadomości modelek i artystów w Polsce. W ramach działań na rzecz edukacji dotyczącej praw autorskich, praw majątkowych do dzieła, praw wykorzystania wizerunku i wszystkich praw pokrewnych fundacja oferuje:

 • Blog, na który tworzony jest we współpracy ze specjalistami zajmującymi się prawem autorskim.
 • Możliwość skorzystania z doradztwa prawnego w przypadku problemu na tle praw autorskich bądź bezprawnego wykorzystania wizerunku.
 • Pomocy prawników oraz ich pełne wsparcia.

Dyskryminacja

Problem dyskryminacji modelek ze względu na ich wygląd i to czym się zajmują jest w naszym kraju bardzo powszechny. Fundacja Minxis walczy ze stereotypami i wspiera osoby, które borykają się z ostracyzmem społecznym ze względu na swój wygląd. W ramach tych działań:

 • Tworzymy przestrzeń, której jedną z głównych zasad jest apolityczność i brak ideologicznych przesłanek.
 • Promujemy wolność wyboru każdego człowieka i wspieramy jej niezależność tak długo, jak nie krzywdzi to innych.
 • Obalamy stereotypy pokazując modelki jako osoby, nie tylko obiekty. 
 • Zajmujemy się wsparciem w przypadku sytuacji kryzysowych związanych z dyskryminacją.
 • Pomagamy modelkom rozwijać swoje kompetencje twarde, ułatwiając im odnaleźć się na rynku pracy.
 • Pomagamy modelkom rozwijać ich kompetencje miękkie, które ułatwią im proces radzenia sobie z ciężkimi sytuacjami w życiu.
© 2019 Minxis.org. All Rights Reserved.
Aleje Jerozolimskie 89/43
02-001 Warszawa.